www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Havárie jednoho z hlavních přívodních řadů pitné vody málem ochromila dodávku vody v Příbrami

2018-09-27 06:56:59 | 1. SčV, Kristina Blaszczyková ©

„Horké chvilky“ zažili o tomto víkendu vodohospodáři  1. SčV, a.s. V sobotu 22. září. v ranních hodinách došlo k poruše na jednom z hlavních přivaděčů pitné vody z úpravny vody Kozičín do Příbrami. Havárie byla tak rozsáhlá, že každou vteřinu vytékalo více než sto litrů vody a hrozilo, že dojde k vyprázdnění vodojemu na úpravně vody Kozičín a tím i k přerušení dodávek vody na řadě míst v Příbrami.

Foto

(Ilustrační foto)

Poruchu se podařilo dohledat a poškozený řad odstavit z provozu doslova na poslední chvíli, kdy v zásobním vodojemu v Kozičíně zbývalo méně než půl metru vody.

„Přesná příčina poruchy není známa, vyloučit ale nejde, že důvodem byl pohyb okolní půdy v okolí řeky Litavky po prudkých deštích v noci na sobotu. Díky tomu došlo k  prasknutí potrubí přivaděče profilu DN 300 nedaleko místa, kde přivaděč u brodu v Lesoparku podchází Litavku,“ uvedl Ing. Petr Vašek, technolog vody 1. SčV, a.s.

Výpadek dodávky vody z úpravny vody Kozičín do postižené části města a souvisejících osad a obcí musel být nahrazen okamžitým zprovozněním záložní úpravny vody Hatě a nouzovým zásobením zasažené oblasti obráceným průtokem vody z vodojemu Hatě II. Muselo být také provedeno několik dalších opatření na vodovodní síti, díky kterým byla rychle zajištěna bezproblémová dodávka vody ve všech zasažených oblastech.

Dohledávání, oprava poruchy a nastavení nouzového režimu zásobování vedly v několika lokalitách ke krátkodobému výpadku dodávek vody a k jejímu přechodnému zažloutnutí, které způsobily uvolněné korozní produkty ze stěn potrubí. V porovnání s  následky, ke kterým by došlo při celkovém přerušení dodávek vody, byly ale zaznamenané potíže nevýznamné.

Opět se tak potvrdila obrovská výhoda a odolnost příbramského skupinového vodovodu, který má k dispozici tři částečně zastupitelné úpravny vody, umožňující zásobování města Příbram z různých směrů. Zároveň havárie prověřila připravenost vodohospodářů 1. SčV v případě vzniku krizové situace.

Opravu porušeného potrubí přivaděče se podařilo provést ještě v sobotu večer. Následně byl porušený řad zavodňován a odvzdušňován a postupně uváděn do činnosti. Standardní provoz celého vodovodního systému ve všech zasažených oblastech se podařilo vodohospodářům obnovit ve středu 26.září 2018.


1. SčV, Kristina Blaszczyková ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka