www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Galerie Františka Drtikola - výstava Vyhnaní

2018-05-25 08:11:39 | Státní okresní archiv Příbram, Kateřina Jobeková Habrová ©

Město Příbram a Galerie Františka Drtikola Příbram Vás zvou na zahájení výstavy VYHNANÍ v úterý 29. května 2018 v 17 hodin. Úvodní slovo na vernisáži pronese Ing. Jindřich Vařeka, starosta Příbrami, k výstavě promluví PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram. V hudebním programu vystoupí Duo příčných fléten - Štěpána Komancová a Barbora Brabcová.

Foto

(Z upoutávky)

Výstava představuje nepříliš známou kapitolu Velké války, která se také dotkla historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě. Hned po vypuknutí války proudily do vnitrozemí habsburské monarchie tisíce uprchlíků, které v následujícím roce ještě zesílily poté, když Itálie vypověděla 23. května 1915 válku Rakousko-Uhersku.

Do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií bylo evakuováno více než 35 tisíc obyvatel Tridentska (italsky Trentina), tehdejší rakouské provincie.

Jihotyrolští uprchlíci zůstali v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci.

Výstavu připravilo Historické sdružení v Roveretu (Laboratorio di storia di Rovereto) ve spolupráci s Městským muzeem v Roveretu (Fondazione Museo civico di Rovereto) a s přispěním Odboru kultury Autonomní provincie Trento (Servizio Attività culturali della Provincia autonoma di Trento). Výstavě předcházel dlouholetý výzkum a publikační činnost italských institucí.

Na realizaci výstavy v příbramské galerii se podílí Město Příbram a Galerie Františka Drtikola Příbram.

Více k tématu v článcích PhDr. Věry Smolové publikovaných ve zpravodaji Kahan od ledna do května 2018.


Státní okresní archiv Příbram, Kateřina Jobeková Habrová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka