www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Galerie Františka Drtikola Příbram - výstavy

2018-09-04 07:51:20 | Galerie Františka Drtikola Příbram, Hana Ročňáková ©

Výtvarník Mikoláš Axmann - zahájení ve čtvrtek 6. září 2018 v 17 hodin. Fotograf Stanislava Tůma - výstava je otevřena od 1. září do 7. října 2018 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Foto

Mikoláš Axmann, Model (výřez).
(Zdroj: Galerie Františka Drtikola Příbram)

MIKOLÁŠ AXMANN Sítnice

Zahájení ve čtvrtek 6. září 2018 v 17 hodin.
K výstavě promluví Ivan Neumann, kurátor.
V hudebním programu vystoupí Dušan Vysloužil/saxofon a Filip Tvrzský/klavír.

Výstava bude otevřena od 7. září do 14. října 2018 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

Mikoláš Axmann
se narodil v roce 1955 v Prostějově, v letech 1978 - 1983 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Ladislava Čepeláka, v letech 1990 – 1997 působil jako odborný asistent na ČVUT a VŠUP v Praze, od roku 2004 působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2016 byl jmenován profesorem. Je členem výtvarné skupiny Corpora S, Sdružení českých umělců grafiků Hollar a spolku Umělecká beseda. Své práce představil na 45 samostatných výstavách v ČR i v zahraničí a na desítkách společných výstav. Věnuje se grafice, kresbě a malbě.

„Mikoláš Axmann je dnes nepochybně vnímán jako ten, kdo vrací grafické technice litografie, tedy kamenotisku, jeho prapůvodní podobu, původní postup a materiál, skutečně kámen. Jeho tvorba je však stěží charakterizovatelná slovem „grafická“. Otisk z plochy kamene je pro něj jiným velmi specifickým způsobem vzniku obrazu světa. A tento obraz není u Axmanna velmi často jen kresebný, černobílý, ale buduje ho i barva, jež je energií světla.

Primárním Axmanovým inspiračním zdrojem je nepochybně příroda, jejíž viditelnou a hmatatelnou podobou je i vegetace, krajina a její prostor. On ovšem nehledá pouhé podoby věcí, ale jejich vitální struktury a v nich promlouvající hlubinu smyslu.“
Z textu Ivana Neumanna.

STANISLAV TŮMA Fotografie z let 1980 – 2005

Výstava je otevřena od 1. září do 7. října 2018 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Stanislav Tůma
se narodil v Chebu v roce 1950, zemřel v Praze v roce 2005. Profesionální fotografii se věnoval od roku 1969. V roce 1980 odešel do Švédska, později do Amsterdamu. Ve Švédsku získal v roce 1982 kulturní cenu Státní kulturní rady. Vystavoval na desítkách samostatných výstav v evropských a českých muzeích a galeriích, publikoval v mnoha zahraničních fotografických časopisech, jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách muzeí v Kodani, Amsterdamu, Paříži, Helsinkách, Houstonu a v Yokohamě. V České republice ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Moravské galerie v Brně, Galerie hlavního města Prahy a dalších. Vydal několik fotografických knih.

Galerie Františka Drtikola Příbram představuje výběr z autorovy tvorby – detaily, zátiší a akty.

„Je to světlo, co působí zázraky, co věci a lidi okouzluje a udivuje. Vytváří stínové vzorky a tkaniva, plochy a hloubky, modeluje a vymazává. Světlo je základem našeho optického vnímání. Jednou nechá věci vystoupit a podruhé se k nim chová protikladně, umí zdůraznit jejich povrch nebo jej zapírá, a tak vytváří obrazy našeho vnímání. Stanislav Tůma čerpá své náměty z napětí mezi naší znalosti věcí a dotyčným vjemem. Zde je prostor pro zázraky a fantazii. Světelný paprsek pronikající pootevřenými dveřmi je začátkem neznámého příběhu; jemné tkanivo světla probouzí zátiší k životu; černé stíny na zdi se stávají signály… Stanislav Tůma používá světla, aby začaroval své okolí a přibližoval je vlastnímu světu.“ Reinhold Misselbeck, kurátor fotografické sbírky, Museum Ludwig, Köln.

„V řadě objevných cyklů znovu a znovu fotografoval zdánlivě neatraktivní témata jako chodníky, lampy, okna, nárožní patníky apod., aby je poté interpretoval v rovině výtvarné básně. Jeho snímky nesou výrazný estetický náboj magického tajemství, mají duši a vypovídají o niterném vztahu k tématu.“ Jiří T. Kotalík.

Mikoláš Axmann - Litografie.
Stanislav Tůma - Akt.


Galerie Františka Drtikola Příbram, Hana Ročňáková ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka