www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Extrémně teplé a suché počasí začíná ovlivňovat dodávky pitné vody

2018-08-06 08:25:57 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Nebývale vysoké teploty a zejména nedostatek dešťových srážek v minulých dnech způsobil, že v mnoha lokalitách došlo k enormnímu zvýšení spotřeby vody z veřejných vodovodů. V některých případech je již spotřeba vody natolik vysoká, že komplikuje dodávku pitné vody.

Foto

(Ilustrační foto)

Vodohospodáři ze společnosti 1. SčV, a.s., která je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů pitné vody ve středočeském kraji, se proto rozhodli požádat příslušné úřady o vydání opatření obecné povahy k omezení používání vody v problematických lokalitách. Jedná se zejména o vydání zákazu používání vody z vodovodní sítě k napouštění bazénů, zalévání, kropení komunikací a k mytí vozidel.

Uvedená opatření by měla zatím platit v obcích Zvole, Březová–Oleško, Ohrobec, Károv, Dobřejovice, Herink, Nupaky, Křenice a ve městě Říčany včetně městem zásobovaných obcí a osad. „Zde totiž stávající vysoká spotřeba vody překračuje kapacitní možnosti vodovodních potrubí či čerpacích stanic a v odpoledních a večerních špičkách dochází k poklesům tlaku vody, případně k celkovému přerušování dodávek vody,“ informoval Ing. Petr Vašek, specialista-technolog vody 1. SčV, a.s.

K požadavku na omezení spotřeby vody přistoupili vodohospodáři také v osadě Pořešice a její části Bláhova Lhota na Sedlčansku. „Tam se, vedle vyšší spotřeby vody, dlouhotrvající sucho a teplo nepříznivě projevilo i na omezení vydatnosti vodního zdroje. Aktuální dostupné množství vody ve zdroji již nestačí k plynulému zásobování osady Bláhova Lhota a voda zde musí být doplňována do místního vodojemu cisternou,“ uvedl Ing. Petr Vašek.

Podobná je situace i v některých dalších obcích zásobovaných z lokálních zdrojů, například v Drahlíně či Skrýšově. Ačkoliv vodovody v těchto obcích společnost 1. SčV, a.s. přímo neprovozuje, pomáhá jim alespoň s dovozem pitné vody cisternami. S problémy s dodávkou pitné vody se aktuálně potýká také obec Tuchoraz. Zde však není situace způsobena nedostatkem vody ve vodních zdrojích či extrémní spotřebou vody, nýbrž závadou na místní čerpací stanici. Její opravu by ale měli vodohospodáři v nejbližších dnech vyřešit.

V ostatních lokalitách včetně významných měst, jako jsou Sedlčany, Příbram, Mníšek pod Brdy, Český Brod, Dolní Břežany, Jesenice či Čelákovice, se zatím daří plynulé dodávky pitné vody zajišťovat bez větších obtíží. V případě déletrvajícího sucha se ale i zde může situace rychle změnit. Proto vodohospodáři nabádají odběratele, aby s vodou hospodařili rozumně a zbytečně jí neplýtvali.


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka