www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Do Hornického muzea Příbram opět zavítalo více než 100 000 návštěvníků

2018-01-15 08:20:31 | PaedDr. Josef Velfl ©

Rok 2017 představoval pro Hornické muzeum Příbram již 11. sezonu, při které tato národní kulturní památka přivítala více než 100 000 návštěvníků; tentokrát 126 400, což bylo fakticky srovnatelné s předchozími léty.

Foto

Hornické muzeum v Příbrami.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jako tradičně byl největší zájem o tajuplné podzemí zdejších dolů na stříbro a olovo. Velmi rušno bylo například při hornické Prokopské pouti 2. 7. 2017, kdy v souvislosti s otevřením Ševčinské štoly si během jediného dne nenechalo ujít návštěvu jednotlivých muzejních expozic téměř 4 000 turistů. Díky doprovodným akcím zaznamenala takřka třetinový nárůst pobočka Hornického muzea Příbram, Muzeum zlata v Novém Kníně.

A na co se může veřejnost těšit letos? Muzeum cílí zejména na školní mládež a rodiče s dětmi, kteří dlouhodobě tvoří více než třetinu všech návštěvníků. Pro ně je určena řada interaktivních a zábavných programů a nebudou pochopitelně scházet ani projekty vztahující se k letošnímu 100. výročí čs. státnosti.

První lahůdku se spoustou legrace nabídne 17. února 2018 na nádvoří Ševčinského dolu a pak ve Skanzenu Vysoký Chlumec hornický Masopust v podání bohutínských dobrovolných hasičů, kteří se této činnosti věnují nepřetržitě neuvěřitelných 92 let! Téma letošních scének bude o rozverné víle z okolních brdských lesů Brdulce a sedmi permonících. Tradičně velký zájem poutají ukázky rukodělných a zvykoslovných činností při Velikonocích v hornické chalupě na Březových Horách a ve Skanzenu Vysoký Chlumec naplánované na konec března. Dne 12. 5. 2018 se opět rozhoří na nedaleké Slivici u Milína připomínka poslední bitvy 2. světové války v Evropě, na jejíž organizaci se muzeum podílí spolu s dalšími pořadateli. Měsíc květen je plný dalších zajímavých lákadel, mimo jiné při Mezinárodním dni muzeí, v rámci Jarních dnů s permoníky, které jsou připraveny od 14. 5. do 19. 5. 2018 v areálu Ševčinského dolu zejména pro mateřinky a mladší žáky základních škol. Ostatní jsou pak vítáni při Muzejní noci na dole Anna a odborná veřejnost zamíří do muzea ve dnech 26. 5. – 27. 5. 2018 na celostátní konferenci České podzemí. Tu hostí Příbram poprvé a akce se koná ve spolupráci s agenturou CzechTourism. Červnové předprázdninové období bude ve znamení pořádání dalších dvou novinek. Jednak pro nejmenší bude připraveno Pohádkové putování s hornickými patrony sv. Barborou a sv. Prokopem, a to ve dnech 15. 6 –16. 6. 2018 v podzemí dolu Anna. Pro starší žáky a studenty středních škol je určena slavnostní prezentace jejich prací věnovaných ve spolupráci s muzeem historickým událostem spjatým se 100. výročím vzniku republiky. Tato akce se uskuteční 21. 6. 2018 v Památníku Vojna a nabídne i další doprovodný program plný hudby, komentovaných prohlídek s tematickými výstavami zaměřenými na významné mezníky naší novodobé historie, setkání s pamětníky a také polní mši za oběti totality.

Stalo se nepsaným pravidlem, že při známé hornické Prokopské pouti přichází muzeum s nějakou novinkou. Ani letošek nebude výjimkou. Zájemci o báňskou historii se budou moci dne 8. 7. 2018 svézt novou trasou hornického vláčku směřující ze Ševčinského dolu až k někdejší úpravně dolu Vojtěch. Divácky atraktivní akcí bude 28. července 2018 Den řemesel ve Skanzenu Vysoký Chlumec, kam každoročně míří tisíce návštěvníků s cílem seznámit se s množstvím rukodělných činností v jedné z nejkrásnějších lokalit středního Povltaví, Skanzenu Vysoký Chlumec, jenž nabízí dvě desítky historických staveb včetně funkčního vodního mlýna, pily či kovárny. K těmto objektům by v průběhu letošního roku měla přibýt i dřevěná kaplička. Pro podzimní období jsou připraveny interaktivní programy určené dětem, pojmenované Setkání s permoníky 5. 10. – 6. 10. 2018 a Havířské šprýmování 28. 10. 2018. A pak je tu 10. 12. – 21. 12. 2018 klasická akce Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta v Prokopské štole. Milovníci betlémů se zároveň mohou těšit na výstavu příbramských hornických jesliček, která potrvá od 7. 12. 2018 až do 6. 1. 2019 a nabídne i několik nových přírůstků ze sbírky muzea.

Pokud někdo zavítá do technických muzeí v SRN, má možnost i zde se setkat s výstavami o dějinách příbramského hornictví pořádanými Hornickým muzeem Příbram. Konkrétně od 1. 3. do 29. 6. to bude v Museumsziegelei Westeregeln a od 1. 7. do 31. 10. 2018 v Hüttenmuseum Peitz.

S pozdravem Zdař Bůh jsou všichni zváni do Hornického muzea Příbram.


PaedDr. Josef Velfl ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka