www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Běžkařská sezóna 2017/2018 v Brdech: Město Příbram a Vojenské lesy a statky se dohodly na řešení situace

2017-11-16 09:24:21 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Destinační společnost Brdy a Podbrdsko pod hlavičkou Středočeského kraje stále ještě není založena. Proto zatím nemůže začít prosazovat zájmy svých budoucích členů, ani zájmových skupin. Blíží se zima a s ní, stejně jako vloni, vyvstává otázka běžkařů: „Jaké cesty v Brdech pro nás zůstanou ve sjízdném stavu?“ Město Příbram proto předložilo Vojenským lesům a statkům, s.p., divize Hořovice (VLS) zkušební návrh tras pro letošní sezónu. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi došlo ke společné dohodě.

Foto

(Ilustrační foto z Brd - archiv města Příbrami)

„Rok se s rokem sešel a my se bohužel nacházíme v té samé situaci jako vloni. Nemáme nástroj, jakým bychom mohli efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech,“ zhodnotil za město Příbram jeho starosta Jindřich Vařeka s tím, že stejně jako minulý rok proto město vyvinulo iniciativu s cílem zajistit dohodu s VLS, zastupující vlastníky pozemků, a Správou CHKO Brdy, jako orgánem ochrany přírody, ohledně zimní údržby brdských komunikací.

„I když ještě nefunguje destinační společnost, Město Příbram je pro nás legitimním partnerem, který i pro letošek tuto záležitost zastřeší,“ uvedl za VLS ředitel Petr Švadlena.

Výsledkem jednání pro letošní zimní sezónu je zkušební návrh cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou. Návrh upravuje více než 75 km cest. Na mapě si každý milovník zimních stop může najít trasy, které nebudou ošetřeny vůbec, také ty, které budou pouze pluhovány, ale také komunikace, které budou ošetřeny a to včetně posypu.

„Podle tohoto návrhu upravíme údržbu komunikací s ohledem na svoji hospodářskou činnost. Provedeme mimořádná opatření a změnu zimní údržby se zřetelem na ochranu přírody,“ doplnil ředitel Švadlena a přidal informaci, že sněžná vozidla, resp. strojová úprava běžkařských tras, není ani pro letošek v Brdech povolena.

Díky této dohodě s VLS tak milovníci bílé stopy budou moci využít v Brdech cesty, na kterých se pravidelně drží nejhlubší sněhová pokrývka po nejdelší období roku, např. na hlavním hřebeni Brd. Vzniká tak základní síť cest, které lze lyžařům doporučit k využití v letošní zimní sezóně. „Je ale třeba předem upozornit, že se prozatím nejedná o regulérní lyžařské trasy a jejich využívání lyžaři bude samozřejmě na jejich vlastní nebezpečí,“ upozornil dále Jindřich Vařeka s tím, že za současného stavu věci nebylo možné udělat více.

„Tato dohoda dá běžkařům jistoty, že úsilí spojené s vyšlapáváním běžkařských stop nepřijde nazmar,“ vysvětlil dále starosta Vařeka s důrazem na to, že se jedná o mimořádné opatření pouze pro tuto zimní sezónu a že neřeší jejich definitivní značení v terénu. „Vojenské lesy a statky nás proto vyzvaly, abychom předložili konkrétní návrh trvale značených běžkařských tras. V tuto chvíli připravujeme dokumentaci,“ doplnil.

Je třeba však upozornit na nové Opatření obecné povahy ministerstva obrany ze dne 9. 10. 2017 o zřízení bezpečnostních pásem se zákazem vstupu v bývalém vojenském výcvikovém prostoru s důrazem na to, že je prioritní dodržovat opatření uvedená v tomto nařízení a také respektovat aktuální značení v terénu bez ohledu na návrh tras pro letošní sezónu.

Na závěr Petr Švadlena připomněl, že zastavit zimní údržbu páteřních komunikací ve správě VLS nemůže, protože není možné opomenout povinnost zajistit sjízdnost komunikací pro potřeby Armády České Republiky, složek IZS a dalších subjektů s oprávněným důvodem pro vjezd do prostoru CHKO

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí

Mapa - Běžkařská sezóna 2017/2018 - klikni pro zvětšení (PDF, 911 kB)


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-11-20 18:54:03 IP: 89.102.190.***
Mluvit o původním či upraveném návrhu ja zbytečné, protože předpokládám, že ten, kdo trasu doporučuje a garantuje, si jí předem prošel a zvážil její relevantnost. Tak to holt vyhodnotil, že je ta trasa vyhovující. Já osobně poivažji za mylník to, že se vůbec někdo do této oblasti pouštěl, protože propojit Třemošnou či její svahy směrem k Malé Třemošné pro běžkařské účely nejde, pokud se tedy bavíme o běžkařské trati, která splňuje nějaké základní bezpečnostní parametry. Na druhé straně, vzhledem ke kvalitě mapového podkladu s vyznačenými trasami se stejně jenom bavíme o nějakém směru trasy, takže je dost pravděpodobné, že se lyžaři budou řídit vlastním úsudkem a vyberou si odpovídající trasu dle svých možností.
Autor:pavel Vloženo: 2017-11-20 13:17:55 IP: 109.72.0.***
Rád souhlasím s panem Urbanem, že zmíněná trasa přes Třemošnou je hodně "divoká" a nedokážu si moc dobře představit, jak se na ní budou lyžaři pohybovat. Původní návrh byl jiný - vyhýbal se samotnému vrcholu a od manipulační plochy sledoval cestu traverzem mírně dolů, aby se později vrátil po cestě do sedla pod Malou Třemošnou (U obrázku) a pokračoval dolů, kde by se následně spojil s místním značením a pokračoval do Orlova. I tam sice byl problematický úsek, ale určitě to nebyl takový "adrenalin", jako nynější podoba přes Malý kámen. Bohužel - správce lesních komunikací předložil tuto verzi a město ji tedy akceptovalo. Sám doufám, že lidi budou mít rozum a tomuto nešťastnému úseku se vyhnou. (To už bychom rovnou mohli navrhovat to vést od vrcholu Třemošné na Kazatelnu ;) ).
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-11-18 16:36:44 IP: 89.102.190.***
Nutno podotknout, že běžkaři Brdy využívají ve vzácných sněhových podmínkách již dlouhodobě. Význam této dohody je o informaci, které komunikace nebudou ošetřovány posypem, protože se jedná často o důležité spojovací trasy, které běžkařům umožní naplánovat si trasy bez nervů zda bude průjezdné. Trošku mi chybí všeobecná informace, že tyto trasy budou užívat i pěší turisté. I těch je v zimě dost, a bylo by dobré na to předem upozornit, aby nedocházelo ke vzájemným kolizím, už jen z toho důvodu, že část běžkařských tras je navržena po značených turistických trasách pro pěší. Nicméně při pohledu na některé doporučené trasy mne zprvu napadlo, že by snad bylo lepší, kdyby žádný sníh nenapadl. Ale protože Brdy sníh potřebují, budu doufat, že návštěvníci nebudou jako ovce a do své činnosti použijí vlastní mozek. Měřítko tras i po zvětšení je sice velmi nepřesné, každopádně uvádím např. trasu z manipulační plochy pod Třemošnou směrem k sedlu mezi Třemošnými a dále dolů na rozcestí pod Malou Třemošnou. Část trasy směrem od manipulační plochy přímo pod Třemošnou tvoří neskutečný krpál dlouhý cca 250 m, je to úzká cesta lemovaná velkými kameny a vrostlými stromy, s velmi problematickou možností zastavit či alespoň zpomalit. Sjíždět tuto část po pěkně utažené zmrzlé cestě bude jenom a pouze pro hazardéry, s max. rizikem těžkého úrazu. Velmi nebezpečná bude např. i situace, kdy shora pojede rozjetý lyžař a proti němu bude fuňet běžkař, který tuto trasu zvolil v opačném gardu, pokud se tedy lyžař nerozmázne o stromy předem. Snad by stálo ještě před zimou některé úseky napravit, nakonce nikdo učený z nebe nespadl a nebyla by to žádná ostuda.
Autor:S930 Vloženo: 2017-11-17 16:22:03 IP: 109.72.12.***
Takže opět řešení ad hoc. Celý rok se nikdo o téma nezajímá, ale už je cítit sníh a mráz a najednou je Příbram plná běžkařů. Kde ale byli celý rok ? Mimochodem takový běžkař pražský, ale i příbramský si to do Brdského lesíku přihasí pěkně ve svém vyhřátém autíčku. Počítal někdo zda počet parkovacích míst na nástupištích bude dostatečný ? V zimě ? Kdy se rozměr parkovacího místa zvětšuje ? (Ano, bohužel většina současných řidičů je taková). Nepočítaje bežkaře řadicí se do skupiny nadlidí, tedy nadběžkařů, kteří ve svých offroadech zaparkují těsně vedle stopy. A ještě jedno "mimochodem", myslel někdo také na cyklisty? S rozvojem techniky a technologií již velká část skupiny cyklistů jezdí i v zimě na sněhu. Chudák Brdský les, od jeho veřejného zpřístupnění dostává pěkný "kouř". A zapomněl jsem na vyznavače 4 kolek a cross biků. Chudák Brdský les.............Nevážíme si ho.......poznáme až nebude.......

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka