www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

29. ročník tradiční Prokopské pouti

2018-07-03 08:38:11 | Město Příbram, Pavlína Svobodová, DiS. ©

O nadcházejícím víkendu se v Příbrami uskuteční již 29. ročník tradiční Prokopské pouti, při které mohou účastníci mimo jiné zažít krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mši a chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

Foto

Prokopská pouť - průvod na Březových Horách.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa. Když vypíchnu pouze nedělní program: slavnostní průvod, Hornická paráda, vyjde v neděli 8. 7. v 9 hodin z příbramského náměstí T. G. Masaryka na Březové Hory a v 10 hodin proběhne Polní mše před kostelem sv. Prokopa. Výročí bude také věnován doprovodný program Hornického muzea Příbram, který začne ve 14 hodin fanfárami Souboru svatohorských trubačů, následně vystoupí Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou se scénou návštěvy prezidenta T. G. Masaryka a jeho doprovodu na nádvoří Ševčinského dolu. Poté bude slavnostně zpřístupněna další část historického podzemí zdejších dolů, a to Ševčinská dopravní štola s možností jízdy důlním vláčkem.

Od 15 hodin se mohou návštěvníci přijít zaposlouchat do folkových, bluesových a swingových melodií hudební skupiny Jany Hejkrlíkové, které se rozezní nádvořím dolu Anna. Prohlídka jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou 1 Kč. Stánkový prodej s občerstvením zajištěn.

Informace zde: www.muzeum-pribram.cz a zde: spolek-prokop-pb.cz a v přiloženém plakátku.

Tato rozsáhlá akce si samozřejmě vyžádá dopravní opatření, proto jim, prosím, věnujte pozornost. Všechna omezení a kompletní program celého víkendu najdete zde: https://pribram.eu/aktualni-temata/v-nedeli-se-kona-tradicni-prokopska-pout.html.

Akci pořádá za podpory města Příbram Spolek Prokop Příbram ve spolupráci s Cechem příbramských horníků a hutníků, Hornickým muzeem Příbram, SDH Březové Hory, Společností občanů a přátel Březových Hor a Římskokatolickou farností Březové Ho

Svobodová Pavlína, DiS.,
tisková mluvčí


Město Příbram, Pavlína Svobodová, DiS. ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka