www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

165. výročí založení Vysoké školy báňské v Příbrami

2014-01-23 08:20:18 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Dnes slavíme 165. výročí založení Vysoké školy báňské v Příbrami - ta zde existovala v letech 1849 až 1945. Poté byla přesunuta do Ostravy, kde dnes působí pod názvem Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. V roce 1865 bylo instituci povoleno užívat titul Báňská akademie.

Foto

Pro nové báňské učiliště byla použita a přestavěna budova bývalého arcibiskupského zámku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Dle rozhodnutí Františka Josefa I. bylo dne 23. 1. 1849 založeno nové báňské učiliště v Příbrami. Prvním řádným ředitelem byl ustanoven František Zippe, profesor přírodopisu. Prvním profesorem hornictví byl jmenován c.k. důlní měřič a vrchní strojnický mistr v Příbrami Karel Heyrowský.

Prvním rektorem Vysoké školy báňské byl Josef Theurer.

Pro nové báňské učiliště byla použita a přestavěna budova bývalého arcibiskupského zámku. Slavnostní otevření prvního ročníku proběhlo již 12. listopadu téhož roku.

Vysoká škola měla na začátku 11 kateder, v roce 1924 jejich počet vzrostl na 18. Univerzita měla právo udělovat titul doktor montánních věd. Počet studentů dosáhl maxima v roce 1921 – téměř pěti set, ale na konci 30. let už spadl na pouhých 120.

Činnost univerzity přerušila druhá světová válka a uzavření všech českých vysokých škol v roce 1939. V roce 1945 byla výuka znovu zahájena. V průběhu několika měsíců ale byla škola přestěhována do Ostravy, aby se dostala přímo do centra rozvíjejícího se hornického regionu.

Poslední studenti opustili Příbram v létě 1946.

V roce 2008, po třiašedesáti letech, se do Příbrami vrací pobočka Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Městská rada totiž tehdy odsouhlasila zajištění výukových prostor pro Fakultu bezpečnostního inženýrství této univerzity, a to budově školy v Dlouhé ulici. V roce 2011 však činnost této pobočky skončila.


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka