www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Celostátní setkání knihovníků na Příbramsku

2019-06-03 08:23:41 | Knihovna Jana Drdy, Mgr. Naděžda Čížková ©

Od úterý 28. května do čtvrtka 30. května proběhlo na Příbramsku již 15. celostátní setkání knihovníků – seniorů. Akci pořádala středočeská regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků ve spolupráci s Knihovnou Jana Drdy, s pomocí knihoven v Rožmitále pod Třemšínem a v Milíně a za finanční podpory grantu ministerstva kultury ČR.

Foto


(Foto Knihovna Jana Drdy, Katuše Nolčová)

Cílem byla výměna zkušeností seniorů, pracujících v knihovnách i desítky let, se současníky.

V letošním roce si všichni knihovníci připomínají 100. výročí schválení tzv. Prvního knihovního zákona, kterým se Československá republika stala knihovnickou velmocí nejen Evropy, ale i celého světa. Aplikace tohoto zákona v praxi znamenala vznik nejhustší sítě veřejných knihoven ve státě. Knihovny byly zakládány v každé obci, která měla více než 2000 obyvatel. Tento primariát drží Česká republika se svými více než 5.000 knihovnami doposud.

Účastníky uvítala ředitelka Knihovny Jana Drdy Zdeňka Šmídová s příbramskou místostarostou Zorkou Brožíkovou. Knihovníci si prohlédli knihovnu a ocenili její loňskou rekonstrukci, zejména pak výtah. Druhý den setkání se podívali do Centra celoživotního vzdělávání s knihovnou manželů Tomanových v Rožmitále pod Třemšínem, navštívili kostel povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, Podbrdské muzeum a celodenní program zakončili exkurzí v Centru volnočasových aktivit a knihovně Dr. Emanuela Bořického v Milíně. Obě poslední knihovny získaly nedávno ocenění Knihovna roku.

Bylo tedy nač se dívat a čím se inspirovat pro vlastní práci. Většina přítomných seniorů dosud působí jako dobrovolní knihovníci v malých obecních knihovnách a je aktivními členy profesního Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Závěr exkurze na Příbramsku patřil návštěvě Sv. Hory.

Návštěvníci obdivovali i krásný podbrdský kraj a přívětivý přístup ve všech místech, kam zavítali.


Knihovna Jana Drdy, Mgr. Naděžda Čížková ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka