www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Připomínka bitvy u Slivice

2019-04-29 07:52:00 | Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©

V sobotu 11. 5. 2019 se odehraje každoročně pořádaná populární akce v areálu Památníku Vítězství na Slivici u Milína, který byl před 74 lety dějištěm poslední bitvy 2. světové války v Evropě: právě zde 11. 5. – 12. 5. 1945 padly poslední výstřely.

Foto

Připomínka bitvy u Slivice.
(Zdroj foto: Hornické muzeum Příbram)

Na přípravách připomínky této bitvy a dalším doprovodném programu se podílí Armáda ČR, Obec Milín, Město Příbram, Hornické muzeum Příbram, kluby vojenské historie, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a Český svaz bojovníků za svobodu.

Od 10 hodin čeká všechny zájemce o válečnou historii a vojenství výstava techniky a výzbroje Armády ČR, klubů vojenské historie a rovněž ukázka techniky a vybavení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie ČR. Ve 12 hodin bude následovat pietní akt zahájený fanfárami Souboru svatohorských trubačů, při němž zástupci organizátorů spolu s dosud žijícími veterány války vzdají hold padlým.

Pomyslným zlatým hřebem programu bude připomínka bitvy, která začíná ve 13 hodin. Její součástí a nepochybně velkým lákadlem budou ukázky bojů, které se odehrály v tomto regionu z 11. na 12. května 1945 a zapsaly se do dějin vojenství jako poslední bitva 2. světové války v Evropě.

Mezi prezentovanou technikou na straně někdejšího nepřítele, hitlerovského Německa, se objeví například samohybné dělo SdKfz 11, obrněná vozidla SdKfz 247 a 221, terénní vozidla KdF či motocykly BMW a DKW podporovaná palbou z minometů. Na straně vítězů nebude chybět sovětské samohybné dělo SU-85, obrněná vozidla BA-64, terénní automobily, řada vojenských motocyklů K-750, M-72, BMW, R-71, u americké armády nákladní vozy GMC, Dodge a samozřejmě plejáda Jeepů.

Následovat budou dynamické ukázky činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince s prezentací samohybné kanónové houfnice ShKH vz. 77 Dana, lehkého obrněného průzkumného vozidla LOV–Pz a předvádění boje z blízka – Musado. Svoji prezentaci zde budou mít i Aktivní zálohy AČR a další. Diváci shlédnou také ukázku činnosti Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Krajského ředitelství Policie ČR, územního odboru Příbram.

Policie ČR mimo jiné předvede jízdu se čtyřkolkami FC Moto Gladiátor, vozidla VW Crafter, terénní automobily VW Amarok a Land Rover Discovery, která jsou určena zejména do hornatého terénu Brd. K vidění bude i spousta dalších zajímavostí, stánky s militáriemi a občerstvením.

Jménem pořadatelů všechny srdečně zve autor scénáře bitvy Josef Velfl, historik a ředitel Hornického muzea Příbram.


Hornické muzeum Příbram, PaedDr. Josef Velfl ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka