www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Staročeská milínská veselice již tuto sobotu 2. března

2019-02-26 09:27:30 | Bc. Jiří Trnka ©

V Milíně se opět chystá zajímavé netradiční tematické masopustní veselí. Mnoho dobrovolníků a nadšenců (více než 160), obec Milín a dobrovolní hasiči Vás zvou na 12. ročník netradičního masopustu, tentokráte s tématem „Staročeská milínská veselice“.

Foto

Netradiční milínský masopust. V roce 2017 zaplavily obec duchové a strašidelné bytosti. Letos Milínem projde masopustní průvod.
(Foto Bc. Jiří Trnka)

V této obci před několika lety pojali tuhle akci jinak, netradičně. Každý rok je zaměřena na určité zajímavé téma a rozrůstá se počtem účinkujících i počtem přihlížejících. A průvod je vždy složen ze skupinek podtrhujících dané téma.

V roce 2015 si vymysleli cirkus plný akrobatických vystoupení, cvičených zvířat. V roce 2016 přijel ke svému 700letému výročí do obce král Karel IV. s manželkou a družinou. V průvodu jste mohli vidět středověké rytíře a dámy, lovčí, poddané, kuchaře, ohnivce, hudebníky i kejklíře a šašky. V roce 2017 zaplavily obec duchové a strašidelné bytosti. Zachránit milínské občany pak přijeli krotitelé duchů, kteří postupně pochytali Addamsovu rodinu, ohnivce, čarodějnice, zombíky, duchy i všechny ostatní bytosti. V roce 2018 celá ČR oslavovala 100 let naší republiky a ani v Milíně tomu nebylo jinak. Průvodu tak vévodilo všech 11 prezidentů naší historie. Zahajovali jej bubeníci v barvách trikolory a doplňovaly jej skupinky prvorepublikových aristokratek, prostopášných tanečnic, válečné vozy, jezeďáci, ruský okupační voják, pionýři, spartakiádníci, milicionáři, revoluční studenti cinkající klíči až po naši budoucnost v podobě miminek v kočárkách.

Letos Milínem projde masopustní průvod, ve kterém se předvedou tradiční řemeslníci – řezníci, pradleny, pekařky, vinaři, sládci, lidové a staročeské kroje, hudebníci, divadelníci, ale i fotbalisti. Začátek akce je 2. března 2019 ve 14:00 před radnicí.

Pokud budete součástí masopustního průvodu nebo si na nás počkáte v ulicích Milína (11. května, Mírová, Školní, Sokolská nebo Zahradní), můžete ochutnat staročeské dobroty (zabijačkové pochoutky), tradiční pití (moravské víno, milínské pivo) a vidět malé ukázky tanečních vystoupení.

Průvod bude zakončen před hasičskou zbrojnicí bohatým kulturním a zábavným programem, kde se bude nejen tancovat, zpívat a hrát, ale bude pro Vás připraven jarmareční prodej staročeského zboží a staročeských dobrot (zabijačkových, sladkých, slaných, tekutých) ve stáncích. Děti si budou moci upéct vlastní perníček, vyrobit železný suvenýr s kováři, koupit dřevěnou hračku. Nebude chybět ani jedna klasická masopustní tradice - vyjmenování obecních hříchů prostopášnému pohanskému bohu Bakchusovi a jeho zničení.

Přijďte mezi nás, přijďte se pobavit, zazpívat si, zatancovat, najíst i napít se.

Čekají Vás:

* pravá česká zabijačka (bez porážky) s prodejem vepřových produktů,
* tradiční řemesla,
* malování na obličej,

* staročeské písně v podání:
- Cirkus Hulata,
- Sousedé,
- Harmonion,
- harmonikáři i flašinetáři,
- žáci Waldorfské školy,

* soutěže v pojídání jitrnic, pití piva a snězení frgálů,
* taneční vystoupení Zářících žen,
* vystoupení hasičského tanečního sboru,
* dětské divadelní vystoupení.

„Těšíme se na Vás a Váš potlesk bude pro nás odměnou. Děkujeme představitelům obce Milín a všem partnerům a sponzorům za podporu této akce,“ jménem všech účinkujících zve Edita Trnková.

Informace o letošním i minulých ročnících naleznete na masopust.milin.cz.


Bc. Jiří Trnka ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka