www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Rozhovor s Beatou Parkanovou - debutující režisérkou filmu Chvilky

2019-02-25 08:51:59 | Libor Michvocík ©

Potkal jsem se s paní Beatou Parkanovou, režisérkou a scénáristkou filmu Chvilky, který uvede i s následnou besedou s tvůrci příbramské kino v úterý 5. března od 19 hodin.

Foto

Beata Parkanová - debutující režisérka filmu Chvilky.
(Zdroj foto Libor Michvocík)

Paní režisérko, obrazy (chvilky) ze života Anežky jako niterná studie mezilidských vztahů. Jak k vám Chvilky přišly?

Beata Parkanová (BP): Postupně. Zajímalo mě, jestli se dá vztah s nejbližším člověkem zachytit v každodennosti a běžné situaci, a přesto vyjádřit to, co každý známe a prožíváme. Takže jsem začala chvilkou hlavni hrdinky a její babičky a dál postupovala podle toho, jak si říkaly mé schopnosti, mé emoce a scénář.

Kritiky se víceméně shodnou, že mladá hlavní hrdinka chce hlavně klidné, plynoucí a nekonfliktní vztahy se svým okolím. Sama to v sobě nese těžce, jak je v milém hereckém podání J. Bokové vidět. Má vůbec svět Anežky nějaké řešení?

BP: Myslím, že by se Anežka mohla přestat tolik bát své vlastni emocionality a toho, jak by reagovalo okolí. A věřím, ze Anežka je dostatečné silná na to, aby se ji to povedlo.

Musím říct, že Anežce rozumím. Svět prázdných nebo plevelných slov, které nic neříkají a ani snad říkat nemají. Jen jsou. Anežku to štve, ta pasivní agresivita z ní čiší. Jenovéfa Boková si s tím poradila skvěle, myslím. Jak se vám spolu točilo?

BP: Výborně, přestože a možná právě proto, že je Jenovéfa svým temperamentem zcela jiná než Anežka. Nicméně Anežce a jejím pocitům rozuměla, chápala je, jen ona sama by reagovala jinak, otevřeněji, prudčeji. Tak jsem ji říkala, ať si tuhle prudkost nechá, ať ji cítí, jen zůstane nevyřčená. Ale byla to podrobná a velmi detailní práce na každé situaci, hodně se i zkoušelo.

S výsledkem jste spokojena?

BP: Ano. Vím, že bych měla začít jmenovat, co všechno mohlo být jinak kdyby, ale já tyhle myšlenky ohledně Chvilek vůbec nemám. Přála jsem si, aby byly filmem, ve kterém divačky a diváci poznají sami sebe a pomůže jim nahlédnout svoje emoce, a to se děje. Smějí se, jsou dojatí a rodina v našem filmu se na okamžik prolíná s jejich vlastní rodinou a zkušenostmi. To vám pomůže, když někdo ve filmu odžije vaše skryté bolesti veřejně za vás. A to se nám povedlo.

Za mě určitě také ano. A diváci mohou výsledek posoudit v příbramském kině 5. března, kdy film promítneme. Bonusem bude možnost následné besedy s režisérkou a... Už víte, koho z herců s sebou přivezete?

Pokud se nestane něco, co teď nevím, co je, přijedu s představitelkou hlavní role Jenovéfou Bokovou a Lenkou Vlasákovou.

Tak se budeme těšit! Děkuji za rozhovor.

Libor Michvocík,
Mimochodem


Libor Michvocík ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka