www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Úspěšná koalice ANO a TOP 09 se v Příbrami rozpadá - TOP 09 míří do opozice

2018-10-20 08:09:08 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Myšlenka zastupitelstva bez koalice a opozice, kterou se v rámci povolebních jednání snažil uvést v život leader hnutí ANO Jindřich Vařeka, umírá dříve, než mohla být uvedena v život. Z bývalého koaličního partnera se stává silný opoziční protivník - TOP 09 odchází do opozice.

Foto

Mgr. Václav Švenda, dosavadní příbramský místostarosta a leader TOP 09.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Přesto, že se příbramské hnutí ANO stalo se svými 12 křesly suverénním vítězem komunálních voleb, povolební jednání pro něj úspěšná rozhodně nejsou. Vařekova utopická myšlenka o vytvoření nepolitického zastupitelstva bez koalice a opozice se nezdařila. Tomu se divit nelze. Historicky nic nového pod sluncem.

Avšak zhroucení ANO a TOP 09 jako koalice, která od příbramských voličů obdržela s převahou a jednoznačně nejvyšší podporu (12 + 5 křesel), se nedá označit jinak, než jako velké zklamání, ne-li jako fiasko. Z původního koaličního partnera se stává silný opoziční protivník, možná i silný politický nepřítel. A tak se z původně míněné neopozice stává naopak silná opozice. Sen o nekonfliktním průběhu budoucích jednání nového příbramského zastupitelstva patrně zůstane jen snem.

O důvodech rozkolu mezi koaličními partnery, zatím bez oficiálního vyjádření hnutí ANO, můžeme v této chvíli jen spekulovat. Dosavadní místostarostka Alena Ženíšková, členka vyjednávacího týmu za ANO, jež však do nového zastupitelstva již nekandiduje, se před časem opakovaně vyjadřovala o spolupráci s místostarostou Václavem Švendou velmi kriticky až nevybíravě.

Na druhou stranu - a v tom právě spočívá dobré jádro našeho, byť nedokonalého demokratického systému - zkušená a silná opozice dodává zastupitelstvu energii, napětí, šťávu, ze které může vyklíčit i mnoho dobrého. A také jednoznačně vzbuzuje větší zájem občanů, kteří se tak o komunální politiku více zajímají - volební účast Příbramanů je se svými 41,31% podprůměrná (průměr ČR je zhruba 47%).

Níže čtenáři předkládám včerejší oficiální vyjádření TOP 09. Jak jsem již uvedl, hnutí ANO své vyjádření dosud nezveřejnilo.
TOP 09 Příbram do jednobarevné duhy nevstoupí

Téměř dva týdny po volbách se začíná formovat nová podoba rady města. Ačkoliv dosavadní koaliční partneři ANO a TOP 09 získali suverénně největší podporu voličů, současný starosta Jindřich Vařeka si pokračování stávající spolupráce nepřeje a začal vytvářet “avantgardní experiment”, jak skládání nového vedení města sám nazval.

Současný místostarosta Václav Švenda se k “avantgardnímu experimentu” staví skepticky. Prioritou vyjednávacího týmu bylo obnovit spolupráci na stávajícím půdorysu a pokračovat na dokončení rozpracovaných projektů: “Jsem překvapen tím, že hnutí ANO dává přednost spolupráci se stranami, jež mají velmi odlišné volební programy, před osvědčenou koaliční spoluprací s partnerem, se kterým existuje téměř stoprocentní programová shoda. Z volebních výsledků lze jasně vyčíst, že Příbramáci byli s dosavadní koalicí spokojeni a přejí si její pokračování, jež by bylo i zárukou dokončení důležitých projektů pro město,” objasňuje svůj postoj Švenda.

Na námitku, že starosta Vařeka připravuje apolitický projekt a velkoryse nabídl účast i svému dosavadnímu místostarostovi, Švenda reaguje: “Zní to jistě velmi líbivě, ale já vidím jasné počty. V duhové nekoalici to ve výsledku není tak, že by se na správě města v jeho radě podílely všechny strany, jak ve svých veřejných prohlášeních tvrdil Jindřich Vařeka. ANO tam bude mít drtivou většinu, kromě starosty zřejmě i oba posty místostarostů, a ostatní budou jen přihlížet. Toto řešení nerespektuje přání voličů. Nejde tady o křesla, ale o vyvážení moci. ANO nezískalo většinu hlasů, nemá oprávnění rozhodovat samostatně. Naším cílem bylo dosáhnout stabilního vedení města. Více jak 15 % voličů v nás vložilo důvěru a já nemohu s čistým svědomím přivést TOP 09 do jakéhosi experimentu, o jehož životaschopnosti mám závažné pochybnosti.”

Místostarosta Švenda tak nakonec odmítl nabídku stát se řadovým radním a odchází do opozice. Jako lídr opozice hodlá dohlížet na řádné dokončení rozpracovaných projektů. “V uplynulých čtyřech letech se nám společně se starostou podařilo nastolit směr slušné politiky a poctivé práce, z čehož mám radost. TOP 09 mu proto ve změně tohoto dosavadního směřování loajálním partnerem být nemůže. Osobně tento „duhový experiment“ považuji za hazard s městem. Naším velkým úkolem tak bude dohlédnout na udržení nastoleného trendu radnice otevřené občanům a zdárné dokončení rozpracovaných projektů i jejich ochranu před zásahy „odborníků“. V tom se se starostou aktuálně zásadně odlišujeme. TOP 09 Příbram zůstává pevná ve svých názorech. Chceme stabilitu a ne experiment,” uzavírá Švenda.


Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Jana Mrázová Vloženo: 2018-10-23 22:17:39 IP: 176.62.232.***
Žily byly kostelní myši. Ze čtvrtiny jsou teď krysy. Nejednomu spadne brada, když od spolustolovníka přijde zrada.
Autor:Martin Vloženo: 2018-10-23 12:12:25 IP: 109.72.4.***
Vážený pane Moslere, myslím si totéž co Vy a opakovaně jsem se zde kompetentních lidí na konkrétní "prohřešky" pana Švendy, potažmo celé Topky ptal. Odpovědí bylo, že nebyl tahoun a vizionář, naopak byl "kamínkem v botě", či kariérista. Tedy velmi konkrétní a jasné důvody, proč nepokračovat v koaliční spolupráci. Na to, abych si udělal obrázek o jedné prima cool partě mi to bohatě stačí.
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-10-22 20:27:45 IP: 194.228.79.***
Potíž je, že když se občané o tom, jak že se koaliční partner jen vezl, nedozvědí žádné konkrétní argumenty ani po volbách a po ukončení koaliční spolupráce, může to působit spíš jako výmluva a dojem, nikoli jako fakt. "Pepa zlobil." - "Co provedl?" - "Neřeknu, ale zlobil."
Autor:Martin Vloženo: 2018-10-22 14:25:13 IP: 109.72.4.***
Tak ještě že teď už konečně budeme mít na radnici jen samé tahouny a vizionáře, pochopitelně všechny z jedné party. Blahopřeji nám všem! A děkuji panu Švendovi, jednak za odvedenou práci a v neposlední řadě také za to, že nesklonil hlavu. Za totéž patří poděkování panu Dvořákovi.
Autor:Jiří Holý Vloženo: 2018-10-22 10:57:07 IP: 89.24.173.***
Strana starosty se před volbami snažila obhájit, že konala dobře. Sem tam pronikla informace, že spolupráce s TOP09 nebyla nejlepší. Za to byl starosta vždy kritizován. Starosto, nemůžeš hanět svého koaličního partnera. Starosto, neříkej že nepracoval a jen se vezl. Starosto, musíš být starostou přesně 4 roky. A tak se starosta zeptal: mám tedy vaši důvěru? A bezprecedentních 39 % odpovědělo ano. A teď starosta (v následujícím článku) říká: TOP09 byla nejdřív zataženou brzdou a pak už jen nepříjemným kamínkem v botě. Chtěl bych to dělat jinak a jinde to jde. Na radnici potřebuji na místě místostarostů za prvé schopného ekonoma a za druhé člověka na sociální práci a školství. Nepotřebuji politika.
Autor:dědek Vloženo: 2018-10-20 23:04:55 IP: 176.98.110.***
Trochu statistiky ANO 2011 (12)96102 hlasů | 38.87% Ing. Jindřich Vařeka 5255 hlasů Ing. Petr Rotter 4218 hlasů Mgr. Jan Konvalinka 4108 hlasů MUDr. František Hauser 4131 hlasů Mgr. Zorka Brožíková 3963 hlasů Roman Mráz 3991 hlasů Tomáš Dvořáček 3906 hlasů Marta Frýbertová 3911 hlasů Ing. Martin Buršík MBA 3981 hlasů Milan Hrudka 3873 hlasů František Jobek 3879 hlasů Ing. Jiří Holý 3937 hlasů TOP 09 (5)37545 hlasů | 15.19% Mgr. Václav Švenda 2744 hlasů Mgr. Monika Ciklerová 1890 hlasů Mgr. Marek Školoud 1871 hlasů PhDr. Petr Vácha 1659 hlasů Jana Valterová 1613 hlasů Posalední na kandidátce ANO 25.místo Ing.Dohnal dostal 3.025 hlasů, tedy o 281 hlasů více než pan Švenda. Komu dali voliči větší důvěru???
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2018-10-20 21:44:56 IP: 176.98.110.***
“Buďte optimistou, pane předsedo. Musíte věřit tomu, že za čtyři roky v příštích volbách se vaše strana dostane na první nebo druhé místo a pak se tato dohoda přece stane bezpředmětnou." Touto větou ukončil vracet 1998 předseda ČSSD a tehdejší premiér Miloš Zeman televizní diskusi s Josefem Luxem, předsedou KDU-ČSL ohledně opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. V podobné situaci je dnes zástupce TOP 09 Václav Švenda ve vztahu k vítězi voleb v Příbrami ANO a jeho minoritním koaličním partnerům v budoucí radě a zastupitelstvu města. Příbramáci pro Příbram a k mému zklamání také ODS budou zřejmě v nové koalici faktickými duhovými levobočky ANO. Formálně sice nepřiznanými, ale ve skutečnosti opravdovými koaličními partnery. A pokud budou “zlobit”, tak budou k jejich zkrocení připraveni “spolehliví” komunisté. A v tom je právě velká šance odcházejícího místostarosty Švendy. Po čtyřech letech má totiž nezanedbatelné zkušenosti z řízení radnice, prokázal politický talent a disponuje silnou skupinou sympatizantů. A jeho největším potenciálem je zároveň schopnost přilákat voliče, kteří by za jiných okolností TOP 09 nevolili. Formálně tedy disponuje potŕebnými atributy vyzyvatele a následující čtyři roky ukáží zda zvládne velké politické souboje a bude umět vystoupit ze stínu svých dosavadních kolegů a zároveň nejtěžších politických soupeřů, Jindřicha Vařeky a Aleny Ženíškové.
Autor:LK Vloženo: 2018-10-20 20:59:44 IP: 89.102.171.***
Karel Urban: Komunální volby se v Česku řídí poměrným volebním systémem, tedy vítěz nemá brát všechno. Principem tohoto volebního systému je, že se moc rozdělí proporčně k poměru získaných hlasů. Příbram má přes 30 tis. obyvatel, starostu volilo asi 5 tis. lidí, má tedy brát všechno? Pan Švenda je čestný člověk, který ctí principy demokracie. Pan Vařeka, stejně jako jeho stranický šéf, zkouší, kam až může zajít. Bohužel, jak říkal Havel, nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, svazuje ruce, a těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše. Snad se pan Švenda nenechá zlomit ani otrávit.
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-10-20 20:21:05 IP: 194.228.79.***
Snaha eliminovat politikaření je chvályhodná. V této souvislosti je zvláštní, že je to samotné ANO, které ani po dvou týdnech od voleb nebylo schopno jasně sdělit, proč nesmí mít Top (či jakýkoli jiný subjekt) ani jednoho místostarostu. Neobhajuji politický boj o korýtka. Jen je mi trochu záhadou, proč je tento úmysl připisován Topce kvůli zájmu o post místostarosty, zatímco lpění ANO na třech místech v nejužším vedení (umocněné tím, že se dosavadní agenda místostarostů zřejmě uzpůsobí na míru právě kandidátům ANO) ti samí kritici přehlížejí. Cítím z toho dvojí metr. Jo, ANO je vítězem voleb - ale vyhrálo (bez absolutní většiny) i minule a místostarosta za jinou stranu nevadil, takže jediný zatím zveřejněný argument (vítěz má mít všechny 3 vedoucí posty) mi připadá hodně na vodě.
Autor:Tomáš Mosler Vloženo: 2018-10-20 20:09:29 IP: 194.228.79.***
Pokud činnost kohokoli ve vedení města nebyla uspokojivá, zajímají mě konkrétní informace. Už proto, že jednotlivé funkcionáře v nejužším vedení města si platíme z daní. Není zde řeč o firmě ani nejde o kritiku souseda či kamaráda, což by skutečně mělo zůstat mezi čtyřma očima. Pokud opravdu představovala spolupráce radních problém, proč se o tom občané dozvídají až zpětně a ještě jen jaksi polovičatě? (V jiných situacích se ANO umělo rázně vymezit obratem.) Nebo ve skutečnosti žádný zásadní problém nebyl? Libovolné výhrady mohou být oprávněné, ale jestliže jejich autoři nejsou ochotni či schopni sdělit jasná fakta, ale na druhou stranu nemají problém nenápadně naznačovat možná pochybení, připomíná to spíš pavlač a zbytečné okopávání kotníků než férovou transparentnost. "Chceme otevřenou, přátelskou radnici" - program ANO z roku 2014.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2018-10-20 18:22:18 IP: 89.102.187.***
Příbramská přepolitizovaná scéna je tak zdegenerovaná, že absolutně nepřipustí možnost, že vítěz bere všechno. Každé volby znamenají novou volbu. Jestli chceme založit systém na zásluhách, na sympatiích či kádrování kdo jak kde pracoval, kdo co ovlivňuje, pak tedy zrušme volby a vraťme se do období hluboké totality. Tam patří tyto úvahy.
Autor:Petr Němec Vloženo: 2018-10-20 16:33:51 IP: 176.98.110.***
„Za vším hledej ženu." kardinál Richelieu
Autor:Redakce Vloženo: 2018-10-20 15:27:52 IP: 176.98.110.***
Příspěvek diskutujícího Honzy Ř. byl vymazán pro porušení Kodexu diskutéra. Smyslem této diskuse je slušným způsobem uvést svůj názor k tématu, nikoli se zde urážet. J. Hodrment
Autor:Jarka Davidová Vloženo: 2018-10-20 15:20:51 IP: 90.179.123.***
Paní místostarostka ve svém příspěvku nazvala povolební vývoj "mocenským bojem". Nesouhlasím. Daleko spíše jde o "uchopení moci" hnutím ANO a vytvoření jakéhosi politického harému: "Toto je Můj dům, Já jsem tady pán, Já budu dělat všechna důležitá rozhodnutí a někdo z harému Mé potřeby vždycky uspokojí. A když to nebude první manželka, tak to bude ta druhá..." Myslím, že ani pan starosta sám nevěří tomu, co stále dokola opakuje a čím zdůvodňuje své kroky, totiž snahou kultivovat práci zastupitelstva a do práce ve prospěch města zapojit všechny zúčastněné jako partnery. ANO se nechová jako partner, chová se jako dobyvatel.
Autor:Profous Vloženo: 2018-10-20 14:59:17 IP: 89.102.146.***
Když vítěz voleb nabídne, ale druhý v pořadí odmítne s tím, že požaduje korýtka a celostátní zviditelnění pro budoucí politické působení na vyšší politické platformě, nezbývá než konstatovat, že takovýto spolek do rozhodování o věcech města nepatří. Město potřebuje dělnou radu a racionální zastupitelstvo a jen budoucnost ukáže zda opozičníci tací budou. Zatím jedou ve starých kolejích dohod, koaličních smluv a opozičních zákulisních jednání. Libuško i Jardo, trochu se divím vašim názorům, vždyť máte dost informací.
Autor:Jana Mrázová Vloženo: 2018-10-20 13:55:46 IP: 176.62.232.***
„Přátelství jež nesvázala moudrost, může pošetilost snadno rozvázat.“ William Shakespeare
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2018-10-20 13:30:43 IP: 176.98.110.***
Vůbec mne nenapadlo, že tak jasný výsledek voleb bude mít takový vývoj.Odkud Vy,kteří zde hodnotíte,že pan Švenda pracoval špatně ,máte tak jasné informace ? Možná by bylo dobré znát názory odboru školství,kultury a technických služeb ! A jak se pracovalo panu Švendovi s paní Ženíškovou ? Stále si kladu otázku z jakého důvodu nekandidoval pan Ing. Václav Dvořák. Práce se mu dařila a jsou za ním výsledky.
Autor:Petr Walczysko Vloženo: 2018-10-20 11:26:31 IP: 37.48.38.***
Už podle jména autora je vidět, kdo je jak upřímný. Schovávat se, to je ta slušnost a poctivost. Dávat přednost politikařením před odbornými úvahami, nemůže přinést žádné výsledky. Obrat pana Hodrmenta mě vůbec nepřekvapuje, tak jako nesouhlas TOP 09 s návrhy pana starosty. Jedno je spojuje??????
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2018-10-20 10:56:35 IP: 176.98.110.***
Alena Ženíšková: Alenko, jak vidím, přešla jsi od letitého tykání k vykání, což bohužel opět svědčí o Tvém netolerantním přístupu k práci a názorům ostatních lidí. Takže tedy: paní místostarostko, v článku se objevuje Vaše jméno jen v souvislosti s naprosto nekonfrontačním konstatováním holých faktů. Pokud čtete mezi řádky a dosazujete si do nich svoji vlastní interpretaci, je to jen Váš problém. Další názory, které dále uvádíte, komentovat nebudu a ponechám na čtenáři, ať si na ně udělá názor sám.
Autor:IT Vloženo: 2018-10-20 10:29:08 IP: 176.62.232.***
Zastávám se p.Hodrmente,ačkoliv jsem s ním často nesouhlasil.On je,na rozdíl,od vás p.Zeniskova,demokrat.Mocenský boj tady předvedlo jedině Ano s cílem,zbavit se soupeře.A ze se mu to povedlo je dilem tech,co tu teď budou knucet,jak jsou z tohoto vysledku zklamání.
Autor:Alena Ženíšková Vloženo: 2018-10-20 09:51:35 IP: 176.98.110.***
Vážený pane Hodrmente, chtěla bych se ohradit vůči vašemu článku, kde jste použil mé jméno. Nikdy jsem se do diskuzí nezapojovala a udělám to zcela vyjímečně. Máte neověřené informace. 1. Žádnou členkou vyjednávacího týmu nejsem . Pokud budeme nazývat vyjednávací tým cca 13 lidí, kteří se setkávali a řešili danou situaci pak ano. Tohoto hromadného setkaní jsem se párkrát účastnila a nevidím v tom žádný problém. Stále zastávám pozici místostarostky a ráda bych předala veškerou svou práci kompetentním nástupcům. 2. To , že nejsem nový zastupitel je pravda, ale ani v tom nevidím důvod, proč bych nemohla se svými kolegy nadále pracovat a stýkat se s nimi? Pan Cikler , paní Davidová rovněž dochazeli na tyto setkání a nejsou zastupiteli a ani nezastávají žádnou funkci. Rádi jsme je mezi sebe přijali a nechali diskutovat a vyjednávat. Co je na tom špatného? 3. Jediné v čem máte pravdu je, že se mi s panem místostarostou dobře nepracovalo,každý jsme měl své tempo a já se nebudu snižovat k tomu, abych mediálně popisovala a kritizovala práci pana místostarosty. V tom jste mě pane Hodrmente překvapil a nebudu se snižovat k nějáke kritice přes internet. Rozhodnutí pana starosty respektuji. Sama jsem seděla na zastupitelstvech, které byly jak z divočiny. Chápu, že už to tak pan starosta nechce. Já věřím, že to tak již nebude. Našla se spolupráce napříč stranami a to, že TOP 09 odmítla, je pouze jejich rozhodnutí. Proč by nemohlo existovat přátelské zastupitelstvo? Útoky, lži, intriky, pomluvy- o tom bylo zastupitelstvo a hlavně, aby se neprohlasovalo něco, co by mohlo být pro dobro města...na to si někteří dávali sakra pozor. Je mi líto , že se zde veřejně shazuje myšlenka, která ještě ani nezačala fungovat. Kritizujte ji, ale až budete přesvědčení, že to bylo skutečně blbost. Nyní cítím jen mocenský boj o to, že někdo nedostal to nejvyšší křeslo a snaha kopat kolem sebe a hledat viníky. Přeji všem hezký víkend.
Autor:IT Vloženo: 2018-10-20 09:45:36 IP: 176.62.232.***
Pane Svendo dík,ze jste neztratil "ksicht"!Aspoň je teď jasno,kdo je kdo.Snad už těm voličům Ano konečně docvakne o).Silná opozice je nutnost a příští starostovani je Vaše o).Jen doufám,ze to nebude trvat čtyři roky o)))

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka