www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Memoriál Bedřicha Šupčíka: závod v olympijském šplhu startuje již tuto sobotu

2018-03-22 09:08:41 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

V sobotu 19. března se v Příbrami uskuteční Memoriál Bedřich Šupčíka ve šplhu na laně bez přírazu. Šplh už sice není mezi olympijskými sporty, ale při sledování výkonů borců nejednoho diváka jistě napadne, že tato disciplína by si zařazení rozhodně zasloužila.

Foto

Memoriál Bedřicha Šupčíka: závod v olympijském šplhu startuje již tuto sobotu.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Olympijský šplh je sportovní disciplína, o které nemá moc lidí v naší republice nejspíše vůbec povědomí. V našem městě to však neplatí. Příbramský Sokol se šplhu na laně bez přírazu věnuje již mnoho let. První memoriál připomínající si prvního československého olympijského vítěze v této disciplíně, Bedřicha Šupčíka, se konal již v roce 1993. A další ročník tohoto závodu již klepe na dveře.

Šplh na laně bez přírazu nohou je velice náročný, a bez dlouhodobého tréninku v podstatě není možné uspět. Závodník startuje ze sedu, a ani v začátku šplhu se nesmí odrazit nohama. Čas každého borce je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, muži a senioři na laně osmimetrovém.

„V letošním roce navazujeme na velmi úspěšný loňský ročník, který se mohl pochlubit nejen tradičně vynikajícími výkony, ale současně se jednalo o závod s historicky nejvyšším počtem závodníků. Je také možné, že se v letošním roce opět dočkáme nového člena Klubu Bedřicha Šupčíka,“ uvedl za pořádající Sokol Příbram Jiří Kotlan s vysvětlením, že prestižní klub sdružuje nejvýkonnější a nejrychlejší závodníky v historii memoriálu.

Klub v současné době čítá 22 závodníků a jediným možným způsobem vstupu do něj je překonání "magické" hranice 7.20 sekundy na osmimetrovém laně. „Je to čas, ve kterém Bedřich Šupčík v roce 1924 na OH v Paříži v Olympijském šplhu zvítězil,“ doplňuje Jiří Kotlan.

Chcete-li vidět dech beroucí sportovní výkony, tak neváhejte a přijďte v sobotu 19. 3. 2016 ve 13 hodin do příbramské sokolovny. Vstupné je dobrovolné a navíc Vás v doprovodném programu čeká vystoupení silové gymnastiky v podání semifinalistů talentové soutěže, skupiny Five Fellas.

Olympijský šplh a Klub Bedřicha Šupčíka
Za olympijský šplh se považuje šplh na laně ze sedu na podlaze bez přírazu nohou do výše 8 m. V současnosti již tato disciplína mezi olympijskými sporty nefiguruje. Naposledy byl šplh zařazen na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1932. 

V dnešní době již není tento sport příliš rozšířen a to především kvůli své značné fyzické náročnosti. Během roku se však v České republice koná osm velkých cen a celá sezóna je zakončena mistrovstvím republiky, které se pravidelně koná v prosinci. Memoriál Bedřicha Šupčíka je pro mnoho závodníků tím nejvýznamnějším závodem sezóny.

Více zde: http://sokolpribram.cz/mbs/klub-bedricha-supcika

Počátky příbramského Memoriálu Bedřicha Šupčíka sahají do roku 1993, kdy se uskutečnil jeho nultý ročník. Členové Sokola Příbram tehdy slavili 130 let od založení a hledali vhodnou sportovní akci, kterou by mohli přispět k obnově úspěšných tradic sokolské činnosti. Náhodou se dozvěděli o úspěchu sokolského sportovce Bedřicha Šupčíka, který na VIII. olympijských hrách v Paříži získal v čase 7.20 sekundy pro tehdejší Československo zlatou olympijskou medaili ve šplhu na laně bez přírazu. Vzhledem k tomu, že se šplh na laně po roce 1932 z programu olympijských her definitivně vytratil, zrodila se myšlenka oživit tuto historii podobným závodem. Časy z doby Šupčíkova působení jsou již dávno překonány. Klub nesoucí jméno tohoto našeho významného sportovce sdružující borce s časem pod 7.20 sekundy má již 22 členů.

Držitelem historicky nejlepšího času v olympijském šplhu je Aleš Novák ze Šternberka. Jeho rekord pochází z Mistrovství České republiky 2009 a má hodnotu 4,87 sekundy.


Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka