www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Výhled na Svatou Horu zakrývají stromy, radnice chce na dominantu vylepšit výhled

2018-01-17 10:03:29 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Probrat stromový porost a tím otevřít a opticky zvýraznit Svatou Horu. Takový je záměr příbramské radnice, která má v úmyslu zlepšit dálkový pohled na příbramskou svatohorskou dominantu, která se nachází na vrchu nad městem v nadmořské výšce 586 metrů.

Foto

Výhled na Svatou Horu zakrývají stromy, radnice chce na dominantu vylepšit výhled.
(Foto Ladislav Renner)

Radnice v rámci koncepčního zlepšování pohledu z města na Svatou Horu plánuje odstranit některé stromy na pozemku ve svém vlastnictví a tím nejen zlepšit výhled na Svatou Horu, ale zároveň i podmínky pro růst zdravých stromů. „Město Příbram postupem času přišlo o svoji unikátní a po staletí obdivovanou dominantu. Já si myslím, že je to škoda,“ uvedl v této věci starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Město si proto nechalo v roce 2017 zpracovat odbornou studii, která řeší jednotlivé stromy rostoucí na pozemku ve vlastnictví města, ale i stromy na pozemcích svatohorské farnosti. "Hledáme rozumné řešení, jak Svatou Horu zviditelnit ze všech pohledů a zároveň zachovat stromy, které jsou zdravé a které se tam hodí," uvedl místostarosta města Příbrami Václav Švenda s tím, že k určitým úpravám došlo už v letech 2014 a 2016. Finální podoba nové etapy zkvalitnění dálkových pohledů na Svatou Horu byla podle Švendy předjednána se zástupci Svaté Hory, ale i s orgány státní památkové péče a ochrany přírody.

Na základě studie radní na svém posledním jednání 8. ledna souhlasili s odstraněním 49 kusů stromů a stromků z havarijních, zdravotních a pěstebních důvodů. Také souhlasili s odstraněním 6 kusů stromů, které výrazně ovlivňují dálkové pohledy na baziliku. Tři stovky staletých stromů budou na městském pozemku ponechány.

„To, zda svatohorská farnost bude chtít realizovat navržené zásahy i na svých pozemcích, záleží pouze na jejím rozhodnutí,“ doplnil místostarosta.

Studie nedoporučila celkové „odlesnění“ Svaté Hory, protože takový zásah by přinesl i zvýšení hluku v areálu. Stromový porost tlumí rušivé zvuky a celý areál by tak přišel o svou výlučnost, která je dnes dána právě absencí přímé spojitosti s moderním městem. 

V tuto chvíli Město Příbram požádalo orgány státní památkové péče a ochrany přírody o povolení zamýšlených zásahů.

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:Vlado Srnka Vloženo: 2018-01-17 13:06:20 IP: 109.72.12.***
Svatá Hora není přes stromy téměř vidět. To je fakt. Je ale otázka, zda se všechny stromy musí kácet. Může se to dělat i úpravou koruny ořezem. Jinde je to celkem běžné. V Příbrami se preferuje kácení. Stálo by za úvahu, zda by se nemělo postupovat mírnější metodou úpravy koruny stromů.

REKLAMA

Šance pro Příbram

REKLAMA

ČSSD

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka