www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Zahájení výstavy "VÁCLAV JUNEK: Od prvních slov k velkým příběhům"

2017-11-29 09:39:45 | Hana Ročňáková ©

Dovolujeme si Vás pozvat na zahájení výstavy "VÁCLAV JUNEK: Od prvních slov k velkým příběhům", které se koná ve čtvrtek 30. listopadu 2017 v 17 hodin. Autor je znám především díky ilustrování dobrodružné literatury (František Běhounek, Henryk Sienkiewicz, Jules Verne a další).

Foto

(Z upoutávky)

Václav Junek
(1913 Kladno – 1976 Praha)

Studia:
1934 – 1937 Státní uměleckoprůmyslová škola u prof. Bendy
1937 – 1945 Akademie výtvarných umění v Praze u prof. Obrovského

Václav Junek byl malíř, grafik a především ilustrátor. Celé generace školáků provázejí vzpomínky na obrázky z červeného Slabikáře, vydávaného v letech 1958 – 1972.

Také převážná většina beletristické literatury, kterou doprovodil svými kresbami, je určena dětem a mládeži. První z nich bylo v roce 1943 Tajemství polárního moře Františka Běhounka. Následovaly knihy Robinsoni z Kronborgu, Případ profesora Hrona, Ponorka Narwal, V zajetí Matabelů, Swansonova výprava, Příběhy staré řeky, Trosečníci polárního moře, Ostrov draků, Na sever od Zambezi, Tábor v lese… Nechybí Potulný lovec Karla Nového, Tisíc a jedno dobrodružství Adolfa Branalda, Verneho Vynález zkázy, Foglarovo Za poklady starých Inků či Hoši od bobří řeky, Povídky rybářské hlídky Jacka Londona, Pouští a pralesem Henryka Sienkiewicze.

A další a další knihy, celkem úctyhodných 140, na jejichž úspěchu se Václav Junek nemalou měrou podílel. Jako zručný kreslíř se srdcem kluka, který s literárními hrdiny prožívá rád nová a nová dobrodružství.

V letech 1940 – 41 spolupracoval s časopisem Mladý hlasatel, připravil několik dílů Rychlých šípů. V letech 1945 – 51 publikoval v časopise Vpřed, v letech 1953 – 75 spolupracoval s časopisy Pionýr, Ohníček, Junák, Čtyřlístek a dalšími.

Autorovy obrazy, grafické listy ilustrace byly v letech 1940 – 2016 vystaveny na mnoha samostatných a desítkách společných výstav.


Hana Ročňáková ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka