www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Václav Švenda: Občané Příbrami hazard nechtějí, někteří zastupitelé ano

2017-11-29 08:48:40 | Mgr. Václav Švenda ©

Každý obyvatel Příbrami průměrně ročně vhodí do hracích automatů asi 15 000 korun. Tvrdíte, že vy ani nikdo z vašich známých tak nečiní? Pak ti, kteří hrají, prosází mnohonásobně více.

Foto

Příbramský místostarosta Mgr. Václav Švenda (TOP 09).
(Zdroj foto: Mgr. Václav Švenda))

Důsledky rozbujelého hazardu vidíme všude – exekuce, rozpadlé rodiny, zneužívání návykových látek, zanedbávaná výchova dětí, domácí násilí, problémy v zaměstnání, vyšší výdaje na sociální pomoc, projevy vandalismu a drobná kriminalita. Příbramští zastupitelé to mohli změnit.

Je holou skutečností, že drtivá většina občanů nechce mít v Příbrami herny. Před několika dny mohli zastupitelé opět vyslyšet volání po jejich plošném zákazu, ale neučinili tak. Jak hlasovali, můžete vidět na přiloženém obrázku. Proti byli zastupitelé Větrovský, Humlová, Molnár, Kyselák, Mráz, Brožíková a Pikrt. Hlasování se zdrželi zastupitelé Rotter, Stefanidesová, Král, Kareš, Potůčková, Šedivý, Danda a Ženíšková, která navíc v radě města zákaz svým hlasem podpořila. Omluveni nebo nepřítomni byli zastupitelé Řihák a Říhová.

Proč někteří zastupitelé KSČM, ČSSD, ANO a nezařazení hlasovali proti zákazu? Šlo o kombinaci mnoha argumentů, ale málokterý z nich jde opravdu k jádru věci.

Za nejracionálnější lze považovat tvrzení, že městský rozpočet přijde ročně o 25–30 milionů korun. Tyto peníze jsou ale „draze vykoupeny“. Za to, že postavíme někde dětské hřiště, trpí v Příbrami mnoho rodin s dětmi tím, že tatínek nebo maminka „chodí hrát“ a prohrávají poslední peníze domácnosti. Rodiče se zadlužují, přicházejí o práci, propadají závislostem (alkohol, drogy), nedokážou za děti uhradit běžné výdaje jako výlet se školou, žijí v neustálém pocitu morální kocoviny a propadají depresím. Dítě v takové rodině si může sice užít nové hřiště před domem zaplacené z peněz z hazardu, ale v domě žije pochmurný život v domácnosti bez uspokojení základních potřeb a se závislým člověkem. Podle střízlivých odhadů oněch 25 milionů znamená, že hráči v Příbrami musí ročně prosázet až půl miliardy korun. Tedy ročně každý obyvatel Příbrami (teoreticky včetně dětí) vloží do automatů okolo 15 000 korun. Odmyslíme-li osoby do 18 let, které hrát nesmějí, a většinu občanů, kteří prostě nehrají, příbramští hráči dávají do automatů vysoké desítky a stovky tisíc ročně. A rozhodně to nejsou převážně lidé, kteří na to takříkajíc mají.

Navíc nyní byla pro zrušení heren ideální příležitost, protože město bude od příštího roku dostávat od státu více peněz z takzvaného rozpočtového určení daní. Jde o částku přibližně 20 milionů korun a rozpočet by tak pracoval s objemem, na který byl zvyklý. Pokud nebude v Příbrami hazard, část peněz lidé utratí za jiné služby či zboží, a to se pozitivně promítne do celkové ekonomiky města. Plošný zákaz heren by měl také nepopiratelný preventivní dopad. Jestliže nebudou existovat herny, nebudou vznikat nové závislosti.

Další argument se dotýkal svobody člověka. Ano, každý si může se svým životem udělat, co chce, ale závislost na hracích automatech má velmi negativní dopady na široké okolí hráče. V konečném důsledku takzvané svobodné rozhodnutí jednotlivce stojí společnost nemalé peníze (následky zneužívání návykových látek a gamblerství, financování sociální péče atd.). Úkolem odpovědné společnosti je regulovat problematické jevy a alespoň částečně tak chránit zranitelné jednotlivce (ostatně spousta závislých na automatech si takovou ochranu společnosti přeje). V Příbrami na jedné straně, a zcela správně, pomáháme mnoha lidem v obtížných životních situacích, čímž dáváme vlastně najevo, že předpoklad „ať si každý dělá, co chce“ úplně nesdílíme. Na druhé straně se část zastupitelů staví k hazardu s naprostou uvolněností. Je velmi zajímavé, že v mnoha případech jsou to zastupitelé, kteří kandidují za strany, jež jinak jdou do voleb se slogany o odpovědnosti a „ohánějí se dobrem“ pro lidi. Je třeba říci, že aspoň v tuto chvíli se jasně zpronevěřují svým slibům.

Někteří opoziční zastupitelé přišli s výtkou, že koalice předkládá materiál, který sama nedokáže prohlasovat. Rada města přitom jednomyslně odsouhlasila návrh na plošný zákaz. Ale nakonec část zastupitelů koaličního hnutí ANO návrh nepodpořila. To považujeme jednoznačně za chybu. Na druhou stranu opoziční zastupitelé se mohli klidně připojit k návrhu rady, a nemuseli hledat jen záminku, proč návrh nepodpořit. Ukázalo se, že i většinou občanů vyžadované opatření může spadnout pod stůl kvůli politikaření.

Kritiku, že předložený materiál byl nekvalitní a zastupitelé nemají potřebné informace, považuji pouze za lacinou výmluvu, protože informací mají po několikerém projednání více než dostatek. Před lednovým projednáváním jsem navíc pořádal pro zastupitele besedu s řadou renomovaných adiktologů a zástupci loterijního průmyslu.

Přišel také absurdní argument, který se týká nekontrolovaného rozmachu takzvaných černých heren. To je oblíbené strašení těch, kteří z nějakých důvodů nechtějí herny zrušit. Na základě zkušeností z měst, která prosadila nulovou toleranci hazardu (Kolín, Rakovník, Sedlčany atd.), se nic takového ve zvýšené míře neděje. Pokud se už objeví tzv. černá herna, zpravidla se o tom záhy dozví policie a dochází k razii s velkými postihy pro provozovatele. Je úplně normální, že když někdo překračuje zákon, tak zasáhne policie, celní správa nebo soudy. Bylo by to tak i v případě tzv. černých heren.

A tím se dostáváme k závěru. Černé herny jsou často opakovaným „argumentem“ hazardní lobby, která zjevně úřaduje i v Příbrami. Různými způsoby působí přes některé zastupitele, kteří ovlivňují další. Je to obrovský byznys, kterým jen v Příbrami projde až 500 milionů korun ročně. Provozovatelé heren jsou tedy silně finančně motivováni, aby v tomto byznysu pokračovali co nejdéle. Neberou ohledy na ostatní, nejdůležitější je zisk. Celá lobby se snaží ovlivňovat zákony na úrovni státu i rozhodování v obcích, což se projevilo rovněž v našem městě. Co se s tím dá dělat? Je třeba bojovat dál. Hazard v objemu, v jakém ho známe v Příbrami, je zlo, jehož existenci neobhájí žádný argument.

Mgr. Václav Švenda,
místostarosta města Příbram za TOP 09


Mgr. Václav Švenda ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:revolta Vloženo: 2017-12-03 17:16:21 IP: 176.62.232.***
Údajně má být místo Tipsportu zřízeno kasino . Obávám se že radní hlasující pro provozování heren ve městě byli zřejmě pod pozitivním ( hmotným ) nátlakem lobby . Nechci nikomu sahat do svědomí ale v době kdy jsou tyto negativní jevy ve společnosti potlačovány alespoň na rozumnou mez v našem městě to prostě neplatí. Ale zastánci herních automatů si jistě nějaké argumenty najdou , bohužel. Což takhle do diskuze pozvat nějakého odborníka aby to těm hlasujícím pro vysvětlil nebo je poslat na nějakou dobu do zařízení kde se gembleři léčí, tak aby sami poznali osudy těch léčených.
Autor:addict Vloženo: 2017-12-02 10:33:14 IP: 37.188.187.***
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-12-01 16:36:41 IP: 109.72.12.***
Je to marný je to marný je to marný ))))))))))))
Autor:Alena Smejkalová Vloženo: 2017-12-01 14:32:27 IP: 109.72.3.***
Smutné:-(. Je opravdu škoda, že naši volení zástupci nejsou s to chápat konsekvence, které s sebou tato problematika nese. Od lidí, mající na starosti sociální politiku města to bolí obzvláště. Od lokálních politiků sociální demokracie, jež se nestydí brát si opakovaně slovo sociální do úst, to bohužel není překvapením. A komunisté - ti to přece dělají pro lidi, že. No nic, tak snad příště...
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-11-30 17:47:05 IP: 109.72.12.***
IT:Ta kapka je dost velká ))))))))))
Autor:IT Vloženo: 2017-11-30 17:24:10 IP: 176.62.232.***
Největší s randou je,ze Zeniskova,které tak na srdci leží sociálně slabí,tak jako první nehlasuje pro zrušení hazardu.Nu,asi má v uvažování kapku schizu o)))
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-11-30 17:21:34 IP: 109.72.12.***
J.Adámek:S každodenní návštěvou ?
Autor:J. Adámek Vloženo: 2017-11-30 13:03:59 IP: 95.105.59.***
Honza Bystřický: Když už jsem byl vyzván (světoběžník tedy zrovna nejsem, spíš místní patriot). Těžko říci: na jedné straně nemalé příjmy radnice, na druhé straně nemalá sociální zátěž. Snad kompromisní řešení? Jedno herní centrum s každodenní návštěvou obecní policie a sociálních pracovníků? Snad...
Autor:Honza Bystřický Vloženo: 2017-11-30 12:47:48 IP: 109.72.12.***
Co na to světoběžník Adámek ?
Autor:zdenek karkan Vloženo: 2017-11-30 07:34:27 IP: 109.72.2.***
Naprosto souhlasím s p. Petrem Němcem. Mentální vyspělost zastupitelů, kteří hlasovali proti zrušení nebo se zdrželi bych nepodceňoval. O peníze jde až v první řadě.
Autor:Petr Němec Vloženo: 2017-11-29 16:57:05 IP: 195.88.164.***
"Vážení" zastupitelé, tedy vy, kteří jste hlasovali proti, nebo jste se alibisticky zdrželi, styďte se! Být vámi, tak bych se styděl chodit mezi obyčejné slušné lidi. To, že jste takto (opakovaně) hlasovali, má pouze dvě vysvětlení. Buď to patříte mezi skupinu zastupitelů, kteří jsou eufemisticky řečeno "motivováni" ze strany provozovatelů, nebo je vaše mentální vyspělost na tak nízké úrovni, že by bylo pro naše město daleko přínosnější, kdybyste si šli raději místo zasedání zastupitelstva zahrát nějaký ten automat. Pro ty z vás, kteří by měli problém se zařazením, tak vy co se nenajdete v té první skupině, patříte do té druhé... Na závěr mi dovolte popřát vám všem z celého srdce, abyste negativa gamblerství měli příležitost poznat na někom ze svého nejbližšího okolí.
Autor:Martin Vloženo: 2017-11-29 15:26:32 IP: 109.72.4.***
Možná by nám zde mohla paní místostarostka vysvětlit, proč v radě města byla pro zákaz a následně se v zastupitelstvu zdržela hlasování. Tento způsob hlasování zdá se mi poněkud podivný. :-)
Autor:S930 Vloženo: 2017-11-29 13:49:00 IP: 109.72.5.***
domnívám se, že tento zákaz měl být odsouhlasen jednomyslně. To je totiž jediná logická volba zdravě resp. normálně uvažujícího člověka. Jakákoliv odchylka od souhlasu se zákazem (tedy proti či zdržení se) ve mne evokuje vysokou míru korupce = 65,2% v tomto případě.
Autor:Josef Vacek Vloženo: 2017-11-29 11:54:43 IP: 193.35.102.***
Václav Švenda má v této věci samozřejmě pravdu. Při svém pobytu v USA jsem měl možnost projet sedm amerických států. A v těchto státech jsem nikde klasickou hernu na ulici prostě neviděl. Hazard je rafinované zlo, ke kterému jsou hlavně náchylní ti nejchudší a nejpotřebnější. Především příslušníci sociálně slabších vrstev, kteří se mylně domnívají, že právě v herně se jim podaří bezpracně zbohatnout. Zakázat jim „gambling“ opravdu nejde, ale cesta k němu by se jim měla alespoň trochu zkomplikovat. Kdo chce v USA zbohatnout tímto způsobem, musí navštívit třeba Las Vegas. Což reálně znamená se do této destinace dostat letecky nebo tam cestovat stovky kilometrů autem přes vyprahlou poušť. V praxi tam prostě nefunguje, aby si sociálně slabý vybral podporu v nezaměstnanosti a za rohem ji naházel do hracích automatů. Holdovat hazardu tam sice můžete, ale musíte na to mít docela slušné finanční zdroje.
Autor:Bjorn Vloženo: 2017-11-29 10:05:27 IP: 82.142.91.***
Smutné, hazard je zlo pro společnost...

REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka