www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Otevřené mistrovství ČR v bezmotorovém létání 2017

2017-06-27 08:38:31 | Tomáš Rendla ©

Po více než 30 letech příbramské letiště opět ožilo plachtěním. V rámci příprav na mistrovství světa v roce 2018 se v letošním roce na místním letišti koná nominační závod, ze kterého bude provedena nominace českého týmu pro mistrovství světa v roce 2018.

Foto

Tomáš Rendla, ředitel mistrovství.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Příbramské letiště, na kterém působí několik provozovatelů, je využíváno především pro provoz motorových letadel a parašutismus. Vidět zde soutěžní větroně je spíše rarita. Tyto tiché a elegantní stroje, o kterých ani nevíte, že vám letí nad hlavou, dokáží za den uletět několik stovek kilometrů, aniž by spotřebovali gram paliva. Využívají energie slunečních paprsků, dopadajících na zemi, při nichž dochází k ohřevu vzduchu a jeho následnému stoupání směrem vzhůru. V tzv. “stoupácích” pak kluzáky krouží, aby získaly potřebnou výšku pro překonání další vzdálenosti. Nejdelší let nad územím ČR byl delší než 1100 km.

V roce 2015 předložil Aeroklub České republiky mezinárodní letecké federaci návrh na uspořádání mistrovství světa, který byl po projednání plachtařskou komisí přijat. Tím byla odstartována dlouhá fáze příprav, která postupně směřuje k organizaci vrcholné plachtařské soutěže, při které v Příbrami očekáváme více než 30 týmů z celého světa.

Letošního mistrovství se účastní 64 pilotů ze 7 zemí. Nejvzdálenější hosté jsou z Austrálie, soutěží zde jeden pilot z Japonska a dále pak piloti z Rakouska, Srbska, Nizozemí a Polska.

Soutěž probíhá od 25.6. do 7.7. 2017. Létá se každý den, pokud to meteorologické podmínky umožní.

Principem soutěže je překonávat pořadatelem zadané tratě co nejvyšší rychlostí.

Letadla jsou moderní nejen z venku, ale i zevnitř. Jsou vybavena moderními navigačními systémy, které za letu ve vteřinových intervalech zapisují mnoho letových údajů, které jsou pak použity k vyhodnocení letů a skórování. V současné době je navíc ještě možné sledovat všechny větroně přijímači, které dokáží jejich polohu v reálném čase zakreslovat do mapy a tak se plachtění stává výrazně přístupnější i pro diváky.

Odkaz na oficiální stránku mistrovství: www.wgc2018.cz.

Tomáš Rendla

Letiště Dlouhá Lhota nedaleko Příbrami.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)


Tomáš Rendla ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

Doporučujeme!

Spolek ve čtvrtek

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka