www.turistika-brdy.cz | www.spolekvectvrtekcz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Císař František Josef I. zavítá o Prokopské pouti na Ševčinský důl

2017-06-26 08:10:27 | Hornické muzeum Příbram ©

V neděli 2. 7. 2017 se uskuteční již 28. ročník historické hornické Prokopské pouti. Návštěvníky čeká průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše a bohatý doprovodný program.

Foto

Prokopská pouť, foto z ročníku 2015.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

V letošním roce si připomínáme 120. výročí povýšení Březových Hor na královské horní město císařem Františkem Josefem I. Tomu bude také věnován doprovodný program, který začne v neděli 2. 7. 2017 ve 14 hodin na nádvoří Ševčinského dolu, dříve šachty Císaře Františka Josefa I. fanfárami Souboru svatohorských trubačů, následně vystoupí Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou se scénou návštěvy císaře Františka Josefa I. a jeho doprovodu na této březohorské šachtě.

Poté bude slavnostně zpřístupněna další část historického podzemí zdejších dolů, a to Ševčinská dopravní štola, původně rovněž pojmenovaná na počest císaře Františka Josefa I., s možností jízdy důlním vláčkem do jejího nitra.

V sousedním areálu dolu Anna vystoupí v 15 hodin folková skupina Bylo nás šest. Další novinkou letošní Prokopské pouti bude výstava modelů historických dolů od Josefa Holého a dřevěná plastika horníka v životní velikosti na nádvoří Ševčinského dolu od Františka Malého.

Prohlídka jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou 1 Kč. V areálech muzea bude k dispozici stánkový prodej s občerstvením.

S pozdravem Zdař Bůh! zve všechny ředitel muzea Josef Velfl s kolektivem spolupracovníků.Hornické muzeum Příbram ©


REKLAMA

Město Příbram
Počasí

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram

Doporučujeme!

Spolek ve čtvrtek

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka