www.turistika-brdy.cz | www.ohkpb.cz | www.kdno.cz |

Příbramské Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna začaly fungovat v novém

2017-06-19 10:48:25 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Město Příbram dnes otevřelo nové zařízení, které bude sloužit lidem bez domova. Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna, které doposud provozovalo Centrum sociálních a zdravotních služeb v nevyhovujících prostorách v ulici Na Příkopech, začaly fungovat v novém objektu na Rynečku, ulici Čs. armády. Služeb bude moci denně využít až 30 klientů. Lidem bez přístřeší a v tíživé životní situaci zde budou poskytovány sociální služby, ale také podpora při získávání pracovních návyků a pomoc při hledání bydlení.

Foto

Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna v Příbrami.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Nový objekt byl vystavěn z jednotlivých modulů, respektive obytných kontejnerů. „Součástí zařízení je pobytová místnost denního centra a také noclehárna s kapacitou 24 lůžek. Ti, kteří nebudou mít peníze na zaplacení noclehu, mohou přenocovat na takzvaných teplých židlích,“ vysvětlila místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková s tím, že těchto míst je celkem pět. Samotné místnosti pro přespání jsou vybaveny jen nejnutnějším zařízením – palandami, přistýlkami a nouzovým osvětlením.

Nové zařízení o ploše přibližně 300 m2 sestává z několika místností. Střed tvoří hlavní pobytová místnost se stoly a několika desítkami míst. Odtud vedou dveře do ošetřovny, kuchyňky, zázemí pro zaměstnance, kanceláře pracovníků centra nebo hygienického zařízení. Tato část objektu bude využívána pro denní centrum. V druhém křídle budovy se nacházejí tři místnosti pro přespání s celkem 24 lůžky, které slouží jako noclehárna, a to především v zimě, kde teploty dosahují pod bod mrazu. Jedna místnost je pro ženy, dvě pro muže.

Výstavba začala v polovině loňského prosince, kolaudace proběhla koncem května 2017. Náklady na výstavbu představují 7,6 milionu korun bez DPH, většinu by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. "Projekt prošel formálním hodnocením. Rozhodnutí o poskytnutí dotace zatím nepadlo, ale s velmi vysokou pravděpodobností dotaci město Příbram obdrží," uvedla dále Ženíšková.

Nízkoprahové denní centrum i noclehárna jsou hojně využívány. Především v zimních měsících kapacita v původních provizorních prostorách v ulici Na Příkopech neodpovídala poptávce. Bývalý objekt byl také v dezolátním stavu a klienti sociálních služeb i zaměstnanci museli trávit čas v naprosto nevyhovujících prostorách.

Služby nejsou poskytovány zdarma. Například poplatek za poskytnutí přenocování za noc a lůžko je 40 korun, za vyprání prádla 20 korun, polévka stojí 10 korun, osobní hygiena 10 korun.

Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna jsou ambulantní sociální služby, které nabízejí lidem bez přístřeší v Příbrami bezpečné zázemí k zajištění základních životních potřeb, jako je přenocování, osobní hygiena, poskytnutí stravy, teplo a odpočinek. Zároveň zde lidé bez přístřeší naleznou odbornou individuální pomoc a podporu směřující k aktivnímu řešení jejich nelehké životní situace a k sociálnímu začleňování.

Služby jsou poskytovány v rámci příspěvkové organizace města Příbrami – Centrum sociálních a zdravotních služeb.

Provozní doba:
Nízkoprahového denního centra: denně od 9:00 do 17:00 hodin
Noclehárny: denně od 20:00 do 7:00 hodin s možností vstupu od 20:00 do 22:00 hodin

Více zde: http://centrumpribram.cz/index.php/pages/nizkoprahove-denni-centrum.


Pavlína Svobodová,
tisková mluvčí

Nový objekt byl vystavěn z jednotlivých modulů, respektive obytných kontejnerů.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Slavnostní otevření zařízení zahájila místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková za účasti pracovníků příslušných odborů městského úřadu, vedení a pracovníků CSZS, Městské policie, Policie ČR, Vězeňské služby a dalších významných hostů.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Uprostřed fotografie: Lenka Nešverová, vedoucí Nízkoprahového denního centra a Noclehárny.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Ošetřovna.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Ti, kteří nebudou mít peníze na zaplacení noclehu, mohou přenocovat na takzvaných teplých židlích. Celkem je jich v zařízení pět, jsou hned u vchodu.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Noclehárna, jedna místnost je pro ženy, dvě pro muže.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)
Denní místnost.
(Foto Město Příbram, Pavlína Svobodová ©)


Město Příbram, Pavlína Svobodová ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Autor:tonda Vloženo: 2017-06-22 20:09:08 IP: 176.98.110.***
p.Danielu většinou si to lidi udělají sami.Alkohol, herní automaty td. znám jich ve svém okolí dost.Tak nevím.Naše společnost spíš dává davky těm, co v životě nic nedělali.Když vidím mamy s určité skupiny tak to nejsou rodičky, které chtějíděti z lásky ale jen skrz dávky.Jsou to pouze vrhačky dětí a nic jiného.
Autor:Daniela Vloženo: 2017-06-21 11:57:12 IP: 88.101.2.***
Paní Jano, máte pravdu, že je bydlení nedostupné, o tom už dneska myslím nikdo nepochybuje. A víte proč se stále nepodařilo schválit zákon o sociálním bydlení, který by přispíval k řešení těchto problémů? Kvůli všeobecnému odporu proti tomuto zákonu. Protože se lidé domnívají, že by ty byty pak přišli právě oněm "bezdomovcům". Několik let jsem pracovala jako sociální pracovnice v azylových domech jedné větší organizace (v jiném městě). Bezdomovci, to nejsou jen vousatí pánové s krabicí vína na lavičce (takových lidí je mezi klienty těchto služeb jen málo, ale lidé si jich víc všímají protože jsou více vidět). Existuje však ještě jedna forma bezdomovectví, daleko větší skupina, a to ta latentní, do které spadají lidé, kteří vidět nejsou, kteří doposud žijí pod nějakou střechou, ale v naprosto nevyhovujících podmínkách: Mladí lidé, které týrají jejich vlastní rodiče, ovdovělé ženy, které po smrti manžela nemohou zaplatit nájem, maminky od dětí, které žijí s násilným partnerem, lidé, kteří se stali oběťmi finančních podvodů, lidé, kteří náhle onemocněli duševní chorobou nebo lidé, kteří úplně normálně žili a pracovali a jejich byt nad nimi vysoudil třeba jejich bratranec.... Do některé z těchto kategorií může spadnout úplně kdokoliv, třeba i Vy nebo já, a toto riziko se zvyšuje s přibývajícími léty, kdy člověk ztrácí obratnost a není už tak pohotový. A takoví lidé nejčastěji hledají pomoc u různých sociálních služeb, třeba služeb pro seniory (které tak kritizujete), nebo u azylových domů, nocleháren a denních center (které rovněž kritizujete). Na jednu stranu požadujete řešení pro lidi, kteří nemají kde bydlet, a na druhou stranu jej odmítáte. Pracovníci těchto institucí totiž bývají často i členy různých platforem při přípravě různých zákonů a, i když to nevíte, mívají docela silný hlas. Jako třeba při přípravě zákona o sociálních bydlení. Bohužel, tyto služby jen hasí některé problémy, které vytvořily špatné vlády, a asi je bude muset v budoucnu vyřešit celá společnost (což se určitě nestane nadáváním na bezdomovce).
Autor:Jana Vloženo: 2017-06-19 13:09:35 IP: 109.72.4.***
Už máme zařízení pro seniory ,teď pro bezdomovce, kteří se budou sem stahovat ze širokého okolí, co bude dělat radnice pro mladou generaci, aby ji udržela v Příbrami. Bydlení , na které mladí nemohou dosáhnout, nedostupné hypotéky....? Uvažuje radnice o pomoci generaci , na kterou se máme spolehnout v budoucnosti...startovací byty, bezúročné půjčky, byty pro nedostatkové a nízko placené profese (zdr. sestry, učitele,....) Příbram se postupně vylidňuje a stárne....Budeme tedy centrum pro seniory a bezdomovce z celého okresu ?
Autor:zdenk Vloženo: 2017-06-19 12:57:21 IP: 37.188.181.***

Podporujeme

Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a Kino Příbram
MHD Příbram - jízdní řády

Aktuální jízdní řády najdete ZDE.

REKLAMA

Starožitnosti, antik Chod

© Mgr. Jaroslav Hodrment
Webhosting a domény od GIGASERVER.CZ
Právní doložka